projekt edukacyjny kierowany do młodzieży gimnazjów i szkół podstawowych, dotyczący zanieczyszczenia powietrza i smogu, negatywnego oddziaływania na zdrowie zanieczyszczeń atmosfery oraz sposobów ograniczania emisji zanieczyszczeń,
realizowany przez DKE w okresie od 2.01 do 30.06.2017 r.
W ramach projektu przewidziano dla młodzieży gimnazjalnej z każdego ośrodka po 3 spotkania edukacyjne z wykładami i warsztatami o tematyce dotyczącej: niskiej emisji, smogu i zagrożeń dla zdrowia ludzi, emisji ze spalania paliw kopalnych w warunkach nieprzemysłowych i jej obliczania, powstawania smogu, alternatywnych sposobów pozyskiwania energii, odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne środowisku i człowiekowi. Młodzież będzie mogła także poznać zachowania proekologiczne, pozwalające na zmniejszenie uciążliwości emisji dla zdrowia i środowiska, oraz uwarunkowania rozwoju energetyki w Polsce.
Urozmaiceniem w projekcie są warsztaty terenowe w Szkole Słonecznej w Bielawie, podczas których młodzież zapozna się z urządzeniami (instalacjami) do pozyskiwania energii i ciepła ze źródeł odnawialnych. Uczniowie szkół podstawowych mają program spotkań edukacyjnych dostosowany do swojej percepcji, natomiast urządzenia do pozyskiwania energii i ciepła z odnawialnych źródeł poznają w Centrum Odnawialnych Źródeł Energii UP.
Wszyscy uczestnicy projektu (szkoły) biorą udział w konkursie graficznym na plakat pt. Przyjazna energia. Konkurs ma dwa etapy: ogólnoszkolny oraz międzyszkolny. Etap międzyszkolny rozstrzygnięty zostanie wiosną 2017 r., a jego laureaci otrzymają nagrody podczas ostatniego spotkania edukacyjnego.
W projekcie uczestniczą gimnazja z trzech ośrodków: z Kłodzka, z Legnicy i z Wrocławia, oraz szkoły podstawowe z Wrocławia.
I spotkanie edukacyjne (Wrocław, Kłodzko, Legnica)
II spotkanie edukacyjne (Wrocław, Legnica, Kłodzko)
|